Залізна леді Марганця: від вчителя до міського голови
Джерело: Proposicia.org
Україна зробила вагомі кроки на шляху до гендерної рівності. Проте зміни в сфері представництва жінок на керівних посадах відбуваються повільно: Україна пасе задніх серед 156 країн рейтингу представництва жінок у парламенті та має одну з найнижчих часток жінок у владі. 54% 44-мільйонного населення України – це жінки, проте їхня частка в парламенті – лише 12% (49 з 423 депутатів). Це один із найнижчих показників у Європі, і далеко від середньостатистичного світового показника в 24% На Дніпропетровщині є мер-жінка. Це Олена Жадько, очільниця міста Марганець і вона пройшла шлях від вчителя початкових класів до очільниці міста.

Бути зрозумілими
Олена Жадько з 2015 року є мером міста. Вона зазначає, що не боїться труднощів і завжди йде вперед. За останні п’ять років у місті відбулося багато змін. І за словами очільниці міста, це тому, що перш за все міська влада намагається бути зрозумілою та відкритою.

«Місто Марганець – місто щасливих людей! Тут живе 51 тисяча жителів. У нашій міський раді – 8% серед депутатів – це жінки! Це до питання гендерної рівності. Ми займалися вивченням статистики, гендерного бюджетування, започаткували гендерне кафе, де можна проводити зустрічі і вести діалоги. У місті діє фонд допомоги онкохворим дітям, проводяться тематичні благодійні ярмарки. Ми декларуємо толерантне і доброзичливе ставлення, свята не лише календарні, а й цікаві! Щорічні колядки у супермаркетах міста, флешмоби на свята, Дні борщу, коли я варю його разом з містянами зі своїх курей чи День пиріжків! Все це життя громади, яка об’єднана однією метою – розбудовою міста та щасливим життям його громадян», – зазначає вона.

Децентралізація внесла особливо помітні зміни у місті у сфері освіти.

«Наприклад, ремонт у школі №7, який розпочався ще у 2018 році. Сьогодні це сучасна школа європейського рівня, де запроваджено енергоефективні технології. Закладу, який збудували у повоєнні роки, більше 70 років. Колись я тут викладала і мені особливо помітна різниця! Весь цей час проблеми тут тільки накопичувалася: протікав дах, у вікнах були щілини, а через застарілу систему опалення у класах було холодно. Після реконструкції школа стала доступною для дітей з особливими потребами. Для них облаштували пандус, на першому поверсі працюють ресурсна кімната й медіатека, є спеціально облаштована вбиральня», – каже міський голова.

У 2020 році у Місті ввели гендерно-орієнтоване бюджетування, до цього 2 роки проводили аналіз стосовно потреби громадян.
«Вони формувались в залежності від вікових категорій – медицина, освіта, дороги тощо. Хочу наголосити, що за цей період не було закрито жодного гуртка. Навпаки – відкрито нові! І з 297 мл бюджету громади нашого міста виділено 197 млн саме на освіту ! У Марганці загалом навчається 4747 учнів», – зазначає Олена Жадькою

У Марганці вже 5 шкіл з десяти отримали реконструкцію. Кошти – обласні, міські та грантові. Наприклад, шоста школа реконструйована виключно за рахунок міського бюджету.
“Якихось пріоритетів не було, ми звернули увагу на ті заклади освіти, де ситуація була критичною. Сьома школа найстаріша, цю територію ми хотіли оживити, адже Марганець місто «розтягнуте» – воно на колишніх копальнях, тут перші були поселення і копальні – Городище і Максимівка. У цій школі здобувають знання 304 дитини мікрорайону Максимівка, викладають 23 вчителі. Тепер у кожному класі є інтерактивні дошки, проектори, ноутбуки, комфорті умови навчання. Кожен вчитель швидко освоїв новітні технології, а наші учні всі ці зміни сприйняли позитивно. Їм стало справді цікаво вчитися, адже інтернет дає необмежені можливості!», – каже міський голова

Незавершеним залишається лише стадіон школи, адже обласна влада періодично змінювала строки реалізації і вартість будівництва об’єкту. Фінансування, закладене на цей рік в обласному бюджеті, зняли взагалі. А мер піднімає питання встановлення паркану, адже з першого вересня тут будуть діти, і ризикувати їхньою безпекою не можна.
Перемога з «Пропозицією»
У червні міський голова офіційно заявила про те. Що Марганець долучаються до всеукраїнської команди партії «Пропозиція».

«Партія «Пропозиція» – це не опозиція. Це позиція «за»: за продовження тих справ, які ми почали, за зміни в медицині, за зміни в житлово-комунальному житті Марганця, за ті роботи, які ми вже виконали і хочемо продовжити ще протягом наступних п’яти років. Адже а ні до нас, а ні після нас ніхто так не буде працювати – по-діловому, чітко і результативно! Тому на сьогодні ми зробили дуже велику роботу: нові вулиці, освітлення, нові амбулаторії, дитячі садки, капітальний ремонт п’яти шкіл. Це все робота нашої команди! Ми презентуємо сьогодні нову партію, партію місцевого самоврядування. Партію тих людей, які за ідеологію громадян і їхнього комфортного життя, людей у містах. Це боротьба не за лідерів країни, а за кожного жителя України! За кожну людину, яка потребує освіти, медичних послуг, культури, гарного відпочинку і спокійного та комфортного життя в своєму місті, області та країні! Тому ми тут, на допомогу і підтримку вам! А загалом, хочу зазначити, що ми з «Пропозицією» впевнені у своїй перемозі! «Пропозиція» – це кожен з нас! Ми хочемо не політизувати здобутки, а створювати комфортні умови для містян. Я проста вчителька, потім директор, тепер – мер міста. Переможе той, хто впевнений у собі – і це ми, партія «Пропозиція»!», – наголосила Олена Анатоліївна.

У Марганці нове життя отримав і парк у центрі міста, площі. Ремонтується сквер Шевченка, відновлено музей та клуб «Дніпро» у стилі open-space.

Родзинка, яка з’явилась з новою командою – це «Громадський бюджет». Також протягом 5 років в рамках проекту «Нова українська школа» місто отримує кошти, але кожна третя парта – це місцевий бюджет, який також складає велику частку цього фінансування – меблі, дидактичний матеріал, комп’ютери. Вже облаштовано 7 ресурсних кімнат. Інклюзивна освіта у Марганці – це 44 учні: школярі і 7 дітей в групах дошкільного навчання. У місті існує і інклюзивно-ресурсний центр, який складається з 5 облаштованих сучасних кімнат.

Щороку все більше марганчан долучаються до конкурсу, практика минулих років дозволила побачити позитивні результати реалізації проектів. У місті було 15 ОСБББ, а наразі – 200! І з 1 липня у Марганці стартував прийом проектів від активних громадян на конкурс «Громадський бюджет». Це чудова можливість для марганчан взяти безпосередню участь в управлінні містом, скерувати бюджетні кошти на потрібні та важливі справи. Прийом проектів триватиме до 31 серпня. Після цього вони будуть проаналізовані й опрацьовані профільними спеціалістами. Загальний обсяг бюджету конкурсу на 2021 рік складає до 3 млн грн. Реалізовувати проекти будуть наступного року. Минулого року, наприклад, фонд складав 3 мільйони гривень, було 54 учасники і 22 переможці.
Приєднуйтеся до нашого телеграм-каналу, щоб бути в курсі найважливіших новин: t.me/proposicia