Володимир Бардецький: Керівники муніципальної поліції мають бути виборними – як мери та депутати обиратися на певний термін

Джерело: zik.ua

7% українців підтримують ідею створення в Україні муніципальної поліції, яка буде підпорядковуватися місцевій владі. Про це свідчать дані свіжого соцопитування, проведеного групою “Рейтинг”. Про необхідність створення такої структури давно говорять представники місцевого самоврядування і громадські активісти, однак законодавчої бази для цього досі немає. Чи дійсно українським містам потрібна своя поліція і які вона повинна мати функції говоримо з головою громадської спілки “Громадська безпека +380”, кандидатом у депутати до Київської обласної ради від партії «Пропозиція» Володимиром Бардецьким.

– Ви активно обстоюєте ідею створення муніципальної поліції, скажіть чому саме зараз це актуально?

Практично у всіх розвинених країнах давно діє муніципальна поліція. Десь це шерифи. Десь так і називається – муніципальна поліція. І світова практика уже довела ефективність таких структур. Звісно, злочинність побороти не можливо, це не вдалося ще жодній країні. Але треба створити таку обстановку, щоб злочинцям було важко “виживати”. Згідно зі статистикою, коли є піші патрулі на вулицях, це на 60% зменшує кількість вуличних злочинів.

А для нас це дуже актуально. У нас зараз ситуація з безпекою тяжка. Ви самі знаєте, що відбувається на Сході України. На руках у людей дуже багато нелегальної зброї, все це створює загрози безпеці. До того ж, соціально-економічна ситуація не найкраща. У суспільстві дуже високий рівень напруги і це все створює передумови для погіршення криміногенної ситуації. Багато громад самі розуміють, що їм потрібно захищати спокій на своїх вулицях, у багатьох містечках створюють громадські варти, щоб принаймні захиститись від вуличної злочинності. Але нам потрібно, щоб це все було врегульовано законодавчо, щоб був єдиний стандарт для роботи таких підрозділів, щоб у них були законні повноваження.

– Які функції повинна мати муніципальна поліція?

Муніципальна поліція повинна мати адміністративні функції: патрулювати вулиці, виконувати функцію дільничних, працювати з неблагополучними сім’ями, врегульовувати дорожньо-транспортні пригоди. Приміром, сталась ДПТ – вони приїжджають на місце, фіксують все, записують показання. У віданні муніципальної поліції має бути дрібне хуліганство, побутові сварки, акти вандалізму – десь зламали дерево чи пам’ятник. Тобто вона має складати протоколи про адміністративні порушення. Також муніципальна поліція повинна мати право затримати злочинця, якщо десь відбувається крадіжка, пограбування чи на вулиці гуляє людина зі зброєю, або ж впізнали того, хто в розшуку. А вже далі – передати справу правоохоронним органам, у відданні яких мають бути більш серйозні злочини і які безпосередньо уже займаються розслідуванням. Функції муніципальної поліції та поліції в класичному нашому розумінні мають бути чітко розділені.

– Чи повинна муніципальна поліція мати право володіти зброєю?

Так. Обов’язково. Виходячи в патруль, люди можуть іти в один кінець. Вони лицем до лиця зустрічатимуться зі злочинцями, іноді – з агресивними. Зброя має бути, бо це не тільки захист самого патрульного, але і людей, які можуть опинитися поряд з місцем злочину.

– Яким чином має контролюватися діяльність такої поліції?

Такі підрозділи повинні мати подвійне підпорядкування. З одного боку, вони мають фінансуватися громадами і бути підзвітними їм. Керівники таких структур мають бути виборними. Як мери та депутати вони мають обиратись на певний термін. Коли керівник поліції знатиме, що за нього можуть проголосувати, а можуть і не проголосувати, він буде ретельно дбати і про свою репутацію, і про репутацію підлеглих.

У муніципальної поліції мають бути чітко визначенні права та обов’язки співробітників і вони мають бути соціально захищені. Це має бути професією, як і будь-яка інша, при якій у людини буде стаж і вона зможе отримувати пенсію. Має бути чітко визначений алгоритм контактування із силовими відомствами. За дотримання законодавства і, скажімо, тим чи не перевищує муніципальна поліція своїх повноважень має бути державний контроль зі сторони правоохоронних органів, на мою думку, це має робити СБУ, адже громадська безпека – це платформа безпеки будь-якої країни.

– Міста очевидно зможуть профінансувати такі структури, що робити невеликим громадам, як забезпечити безпеку там?

Так дійсно, є громади, які в змозі самостійно фінансувати такі підрозділи, а є невеликі, для яких це може бути невигідно. Але в таких громадах і живе значно менше людей і ситуація спокійніша, я думаю, їм доцільно домовлятися з сусідами і створювати спільні підрозділи муніципальної поліції.

– Ви раніше не були депутатом, чому вирішили іти у владу?

Я ніколи не був публічною людиною і напевно, якби не вболівав за прийняття закону про муніципальну поліцію, і не став би нею. У мене немає цілі пробувати себе політиком, та я себе ним і не уявляю. Але мене дуже турбує безпека на наших вулицях. Мені ж доводилось не раз очі-в-очі зустрічатися зі злочинцями, я працював і в кримінальному розшуку, і у спецпідрозділі боротьби з організованою злочинністю. Для мене велика радість, коли йдеш по вулиці і бачиш, що люди безтурботні, радіють, посміхаються, і вони не знають, яке зло ти знешкодив і скільки біди воно могло їм завдати.

Пішовши з органів, я почав займатися громадською діяльністю, ми проводили тренінги для поліцейських, навчали їх боротись зі злочинцями. Створювали підрозділи громадської варти, спілки, а потім я зрозумів, що якщо хочеш щось зробити добре, то зроби це сам. Похід на вибори – це крок для досягнення нашої з однодумцями цілі – створення в Україні муніципальної поліції, нам потрібен закон, але як добратися до Верховної Ради, якщо не через представництво в органах місцевого самоврядування, через підняття проблеми знизу.

– Ви ідете від партії «Пропозиція»? Чому обрали саме цю політичну силу?

По-перше, мені подобається, що партію формують дійсно професіонали своєї справи з різних галузей. Я сам людина вузького профілю, я знаю як захистити вас від видимого зла, я знаю, як вам пояснити, як протриматись 5 хвилин, поки приїдуть фахівці, і дуже багато інших речей, пов’язаних з громадською безпекою. І моя діяльність буде зосереджена на цьому питанні. У нас в команді є фахівці з інших сфер, які теж досконало знають свою справу і будуть розвивати саме ці напрями. І в такому симбіозі компетентних людей з різних галузей якраз і наша сила.

По-друге, у програмі «Пропозиції» передбачено створення в Україні муніципальної поліції. Тобто у нас спільні цілі.

Приєднуйтеся до нашого телеграм-каналу, щоб бути в курсі найважливіших новин: t.me/proposicia