В умовах обмеженого використання власних коштів ефективні громади через міжнародних донорів розвиваються навіть у війну – пропозиціонерка з Чуднова Ірина Кухар

Ірина Кухар, заступниця Чуднівського міського голови, представниця партії “Пропозиція”

Під час онлайн-заходу «Пропозиційна перекличка» пропозиціонерка з Житомирщини поділилася досвідом співпраці з міжнародними донорами та окреслила основні завдання з підготовки громад до післявоєнної відбудови.

Безперечно, війна багато в чому завадила планам розвитку громад, констатувала Ірина Кухар. До того ж, відповідно до урядової постанови 590, проведення казначейських розрахунків відбувається лише за певними визначеними напрямками. Відтак чимало важливих проектів, які були заплановані, Чуднівська громада не змогла реалізувати. Тож місцева влада переорієнтувала свою роботу на проектну діяльність.

«Зараз є надзвичайно багато міжнародних організацій, різних фондів, які заходять в Україну – європейських, американських. Тому ми намагаємось залучити позабюджетні кошти для розвитку нашої громади. Приміром, стали партнерами міжнародного проекту USAID «Говерла», який виділяє гранти для удосконалення місцевого самоврядування відповідно до європейських стандартів, захисту інтересів органів місцевого самоврядування, зокрема, в бюджетному процесі, а також вчить використовувати інструменти залучення громадськості для розвитку місцевої демократії. Ще один проект USAID, на який ми подаємося, це підтримка закладів охорони здоров’я. Йдеться про створення мультидисциплінарних команд на базі центрів надання первинної медико-санітарної допомоги. Тримаємо кулаки і сподіваємось, що нам вдасться. Бо тоді у нас в громаді з’явиться кабінет психолога. Це важливо, адже після війни багато наших хлопців потребуватимуть реабілітації, багато людей, які пережили жахи війни, отримають психологічну допомогу», – розповіла пропозиціонерка Ірина Кухар.

Водночас, за її словами, вже зараз громадам слід готуватися до післявоєнної відбудови. І чітко окреслити власні очікування у стратегічних документах, а в подальшому створити для інвестора привабливі і комфортні умови для роботи:

«Йдеться про підготовку місцевих програм відновлення територій, затвердження оновленої містобудівної документації, впорядкування питань землекористування, а також визначення переліку і проведення правового та фінансового аудиту об’єктів, що пропонуються для інвестицій. Ці заходи потребують, в першу чергу, ефективного управління та інтелектуальної роботи. Їх можна здійснювати вже до закінчення війни, зокрема, й за кошти проєктів технічної допомоги. А після війни це дозволить такій підготовленій громаді опинитися в списку лідерів гонки за інвестиціями».

Приєднуйтеся до нашого телеграм-каналу, щоб бути в курсі найважливіших новин: t.me/proposicia