У системі місцевого самоврядування залишається чимало рудиментів – міський голова Кропивницького Андрій Райкович

Андрій Райкович, Кропивницький міський голова, співзасновник партії «Пропозиція»

Кропивницький міський голова та співзасновник партії «Пропозиція» Андрій Райкович прокоментував хід реформи децентралізації. На його думку, позитивний ефект від неї затьмарюється недосконалістю деяких норм та низкою недопрацювань.

З одного боку, децентралізація дала громадам низку недоступних раніше інструментів, передусім, фінансових, для реалізації власних програм розвитку. І цей процес триває, констатував мер-пропозиціонер. Наступного року, приміром, на місцях залишатиметься додаткових 4% податку на доходи фізичних осіб, який для Кропивницького, наприклад, є основним джерелом наповнення місцевого бюджету.

З іншого боку, реформа не завершена – у системі місцевої влади та самоврядування залишається чимало рудиментів, які не сприяють ефективності їхньої роботи, вважає Андрій Райкович. Йдеться про обласні адміністрації та обласні ради, які, по суті, є «зайвою ланкою» у міжбюджетних стосунках між державою та громадами. Незрозумілою є і роль районних рад, які передали усе майно громадам, і на сьогодні є порожніми оболонками без власних надходжень, проте з апаратом та радами.

Зрештою, є ще чимало конкретних невирішених питань розподілу прав, зобов’язань та грошей, що потребують вирішення, додав міський голова Кропивницького:

«Ми вже кілька років фінансуємо професійно-технічну освіту, не маючи змоги адаптувати її зміст до потреб громади, не маючи на балансі майна закладів, а значить, і змоги впливати на їхній технічний стан. Ми позбавлені права екологічного контролю на своїй території. Ми щороку віддаємо державі де-факто біля третини бюджету розвитку реверсною дотацією… І це ми розуміли ще до виборів 2020 року, тому і прописали ці пункти в програмі партії «Пропозиція». Але питання досі не вирішені. Реформу треба завершити – ну, не може нормально працювати зроблене наполовину. Тому одним із головних спільних завдань міcцевого самоврядування та держави в поточному моменті є ухвалення Муніципального кодексу, який має остаточно та чітко врегулювати їхні взаємини. І це ключова вимога «Пропозиції».

Приєднуйтеся до нашого телеграм-каналу, щоб бути в курсі найважливіших новин: t.me/proposicia