ШУКАЙТЕ ЖІНКУ. Які вигоди і переваги залучення жінок у політику

Марина БУРМАКА, Політолог, соціолог, президент Українського Центру суспільного розвитку
Амбасадор WED ООН в Україні з жіночого підприємництва
Які вигоди і переваги залучння жінок у політику
ПРИЧИНА ПОСИЛЕННЯ ЖІНОК У ПОЛІТИЦІ
Зараз на наших очах відбувається дивовижна суспільна трансформація, яка, без сумніву, послужить темою різних наукових досліджень.
Гендерна квота у 40% присутності жінок у партіях відкрила шлях до активної політики багатьом громадянкам, внутрішня сила змін яких однозначно вплине на стан суспільного середовища.
В Україні проживає 54% жінок і 46% чоловіків. В органах влади ж інтереси жінок представлені в середньому лише 18-ма відсотками, у той час як представництво чоловіків сягає 82 %.
Так склалося, що останні кілька десятиліть жінки виступають активними агентами змін у нашій країні. Тому усунення такого дисбалансу щодо рівних можливостей напряму впливає на соціально-економічний розвиток країни.
Посилення ролі жінок у політиці, свідками якого ми з вами є, зумовлене переходом сучасних розвинених держав до нового ступеня розвитку − інформаційного суспільства. Це передбачає істотно вищі вимоги до відтворення і розвитку людського капіталу і спричинює перерозподіл звичних функцій держави з традиційних, пов’язаних, з репресивними і впорядковуючими функціями, у бік сучасних − пов’язаних, передусім, з політикою держави в освіті, охороні здоров’я, соціальному забезпеченні, фундаментальній науці.
Тож збільшення представництва жінок у політиці надзвичайно важливо для суспільства не лише як показник рівності і демократії, а й як каталізатор зміни самої політики, і передбачає ряд переваг:
ДОВІРА СУСПІЛЬСТВА
Присутність жінок на політичних посадах сприяє підвищенню легітимності політичної системи і, відповідно, довіри суспільства до неї. На думку громадян обох статей, система правління, при якій у політичних інститутах присутні жінки, є більш демократичною.
Таким чином, вибираючи більшу кількість жінок на політичні посади, виборець отримує відчуття більшої спільності з даною політичною системою, що сприяє підвищенню явки на виборах. При цьому, чим більше склад політичного керівництва відображає склад та інтереси усього спектру виборців, тим вище політична стабільність даного суспільства.
ПОЛІТИЧНІ ПАРТІЇ
Збільшуючи кількість жінок різного віку, професій и соціальних груп, партія покращує свій імідж в очах основних електоральних груп, і не виглядає чоловічим клубом, повністю відірваним від середнього виборця. Розширюється програма партії – жінки привносять у політику інші погляди, думки і здібності, пропонуючи нові концепції у розвитку різних галузей.
Залучення жінок – експерток і фахівців-практиків до процесу прийняття політичних рішень допомагає партіям підвищити легітимність своїх програм.
Включення більшої кількості жінок у виборчий список залучає на бік партії нових виборців. До того ж, приймаючи до своїх лав жінок, партії отримують подвійний виграш: жінки не тільки самі поповняють партійні ряди, а й залучають нових членів, що представляють широкий зріз суспільства.
ПЕРСОНАЛЬНИЙ ФАКТОР
Чим частіше жінки обиратимуть політичну кар’єру, тим більше стимулів для власної політичної участі буде в інших жінок. А саме вони залучають необхідну увагу до значущих суспільних проблем освіти, оплати праці, соціального забезпечення та охорони здоров’я, у т.ч. охорону материнства, дитинства та репродуктивного здоров’я; а також догляду за людьми, які його потребують.
Важливі проблеми захисту від домашнього насильства, сексуальних домагань і торгівлі людьми навряд чи виявляться в числі пріоритетних або будуть вирішуватися взагалі, якщо жінки залишаться в явній меншості в органах влади.
Присутність сильних, талановитих жінок на державних посадах приведе до зміни суспільних уявлень про потенціал жінки і сприятиме подоланню гендерних стереотипів та дискримінаційних установок.
МЕТА
Бажання зробити громаду кращою, забезпечити ліпші умови життя для майбутніх поколінь, реалізувати конкретний проект – такі основні мотиваційні чинники називають жінки, які вирішили реалізувати себе у політиці.
– З роками отримуєш досвід, і ти не можеш лишатися байдужою, коли бачиш, як закони стають гіршими. Це те, що штовхає тебе йти у політику і починати впливати на неї, – говорить директорка школи з Кропивницького.
– Якщо я ходжу тими самими вулицями, у мене такі самі проблеми – хто, як не я, повинен захищати інтереси таких простих людей, як я? – вважає кандидатка із Запоріжжя.
– Я не думаю про політичне лідерство. Більше орієнтуюся на те, чим можу бути корисною для людей, – відверто говорить лікарка з Вінниці, яка балотується у міську раду.
Згідно опитувань, 64% жінок приєдналися до політичних партій з прагненням щось змінити у нашому суспільстві.
А 32% учасниць виборчих перегонів – топ-менеджерки успішних компаній, які вирішили брати участь у політичному житті, щоб застосувати свій досвід, знання і уміння для користі людям і своєї громади.
Безперечно, під час виборів існує політична конкуренція між кандидатками. Але не залежно від приналежності до партій, було б надзвичайно позитивним, якби жінки підтримували одна одну і стали єдиною командою у боротьбі з викликами, що зараз стоять перед нашою країною.
Текст автора – ексклюзивно для преміального журналу “Час перших”.
Приєднуйтеся до нашого телеграм-каналу, щоб бути в курсі найважливіших новин: t.me/proposicia