Рівень державного боргу вже критичний для економіки країни, – Дмитро Биков

Кожен українець, навіть новонароджене немовля, уже винен по боргах держави майже 2300 доларів. Уряд перетнув гранично допустимий рівень державного боргу і продовжує його нарощувати. У підсумку це означатиме, що у держави залишатиметься все менше грошей на програми розвитку.

Про це заявив  експерт з економічних питань партії «Пропозиція» Дмитро Биков.

«Згідно з Держстатом, зараз сумарний державний борг – зовнішній і внутрішній становить 2 трлн 355 млрд 69 млн 700 тисяч гривень. Якщо поділити його на 40 млн українців, це становитиме 63 798 грн, тобто на кожного українця припадає майже 2300 доларів державного боргу», – пояснює експерт.

За його словами, рівень державного боргу вже критичний для економіки країни.

«Державний борг у співвідношенні до ВВП становить 72%. Згідно з Бюджетним кодексом,  він має бути не більше 60%. За всю історію України не багато було урядів, які дозволяли собі перевищувати ці граничні показники», – говорить фахівець.

Експерт зауважив, що надії на те, що МВФ надасть кредит і за його рахунок можна буде обслуговувати старі борги мало.

«Співпраця з МВФ заморожена уже  півроку. За програмою Stand-by з 5 млрд доларів ми отримали лише 1,1 млдр. Маяки порушені, немає виконання зобов’язань по незалежності НБУ, по нормальному плануванню бюджету на 2021 рік, унормуванню державного боргу, перегляді цін на енергоносії, тому надії на наступний транш кредиту МВФ мало», – каже Дмитро Биков.

Без позики МВФ в уряду залишиться лише шлях значно підвищувати відсотки для внутрішніх запозичень.

«Якщо МВФ не надасть наступної позики, борг буде погашатись за рахунок внутрішніх запозичень, за рахунок емісії грошей і підвищення відсотків по облігаціях для  комерційних банків. І я не здивуюся, якщо облігації під космічні відсотки будуть викупати саме афільовані з керівництвом країни банки», – говорить експерт.

Він підкреслив, що випуск облігацій під великі відсотки означатиме, що обслуговування боргу стане значно дорожчим.

«Обслуговування боргів щороку зростає і продовжить зростати. Відповідно у держави залишатиметься все менше ресурсів на програми розвитку, на соціальну сферу. Можуть бути навіть проблеми з виплатами по захищених статтях. Ще з минулого року ми бачимо величезні касові розриви, в Казначейства просто не вистачає грошей, щоб покривати усі видатки держави», – каже експерт.

За його словами, провали економічної політики уряду вже відчувають на собі працівники бюджетної сфери.

«Уже є повідомлення у багатьох громадах, що освітяни за цей місяць не отримали ні авансу, ні заробітної  плати. Це зобов’язання держави, вона надає на це субвенції, але гроші на місця вчасно не надходять. Більш багаті громади, крупні міста можуть собі дозволити в ручному порядку перекривати ці захищені статті, але в більш бідних громадах людям затримують зарплати», – каже Дмитро Биков.

Приєднуйтеся до нашого телеграм-каналу, щоб бути в курсі найважливіших новин: t.me/proposicia