«Під терміном «утилізація» ми маскуємо лише транспортні витрати на вивезення сміття» – миколаївський пропозиціонер Сергій Колесник

Сергій Колесник, голова фракції ПП “Пропозиція” у Миколаївській райраді

Голова фракції ПП “Пропозиція” в Миколаївській райраді Сергій Колесник прокоментував тему онлайн-дискусії ПРОпозиціонери Клубу на тему «Економіка проти екології. Шукаємо розумний баланс». На прикладі європейської моделі поводження з твердими побутовими відходами він висловив пропозиції щодо того, як Україні варто проводити екологічну політику.  

Передові європейські країни вже довгий час своїм прикладом показують правильну модель поведінки ставлення до екологічної безпеки. І цю проблему можна розглянути в аспекті поводження з твердими побутовими відходами (ТБО), де Україна далеко пасе задніх, зазначив депутат-пропозиціонер. І навів невтішну статистику: на території України налічується 6.5 тисяч офіційних полігонів захоронення ТБО; 35 тисяч несанкціонованих стихійних сміттєзвалищ; 52 млрд тонн відходів вже накопичено; 17 млн тонн сміття викидається щорічно; утилізується лише 5% побутового та 30% промислових відходів. При цьому в нашій державі працюють лише один сміттєпереробний (Рівне) і один сміттєспалювальний (Київ) заводи. Для порівняння в Німеччині – 70, в Японії – 100, розповів Сергій Колесник.

«Причина відсутності приватних інвестицій полягає насамперед у наднизьких тарифах на утилізацію ТПВ, що у свою чергу зводить нанівець будь-який економічний/підприємницький інтерес. Для прикладу: різниця в тарифах на утилізацію ТПВ Україна/Німеччина майже на порядок (1 до 10 євро на одну людину щомісячно). Іншими словами, за існуючими тарифами дешевше вивозити сміття на полігон, ніж займатися його переробкою. Потрібно чесно визнати, що зараз в Україні майже немає утилізації ТПВ у тому розумінні, як це повинно бути, і як це відбувається у розвинених країнах: використання огородженої території з ваговими комплексами, спеціалізоване обладнання і фільтри, створення захисних шарів, рекультивація, системи моніторингу, що передають дані до відповідних лабораторій (грунт, вода, повітря і тд), обмежений період використання полігонів (не більш як 20 років), певні вимоги до прилеглої території, контроль за експлуатацією відповідними службами та інспекціями. На жаль, зараз під терміном «утилізація» ми просто маскуємо транспортні витрати, пов’язані з вивезенням сміття на полігон. Авжеж, за такою схемою переробка сміття ніколи не зможе економічно конкурувати з теперішньою «утилізацією».

За його словами, нинішній бізнес на смітті працює за принципом не як заробити, а як менше витратити. Органічні відходи, скло, ПЕТ, картон мають екологічну цінність. І тільки у металу є економічна складова. Адже виникає вона тільки у тому випадку, якщо за тонну сировини можна заробити більше, ніж було витрачено на її збір і переробку. А от збір і переробка вторсировини, що мають екологічну цінність, на жаль, завжди повинна дотуватися суспільством у вигляді плати за утилізацію, констатував лідер «Пропозиції» у Миколаївській райраді.  

“Моя пропозиція – зробити максимально замкнений цикл споживання/переробки товарів та продуктів. При цьому саме економічний розвиток стане запорукою більш відповідального ставлення до екологічних проблем. І усвідомлення цього – перший крок до їх розв’язання”, – зауважив він.

Нагадаємо, партія «Пропозиція» виступає за повну передачу екологічного контролю і екологічного збору на муніципальний рівень.  

Маєте пропозиції?

Зустрічаємось кожного вівторка о 19.00 в голосовому чаті нашого Телеграм-каналу: https://t.me/propositioner

Та щочетверга о 19.00 в соцмережі Clubhouse: https://www.joinclubhouse.com/club/club-proпозиціонери

Приєднуйтеся до нашого телеграм-каналу, щоб бути в курсі найважливіших новин: t.me/proposicia