Переселенці – адвокати України на окупованих територіях

Держава певною мірою підтримує внутрішньо переміщених осіб, але цієї допомоги в більшості випадків недостатньо для того, аби швидко адаптуватися к життю на контрольованих Україною територіях. Втім і така підтримка іноді висвітлюється максимально некоректно, що призводить до погіршення ставлення окремих українців до переселенців.


Таку складну тему у вівторок, 30 березня, на своєму засіданні підіймала наша спільнота «PROпозиціонери Club». До розмови долучилися політологи, чиновники, правозахисники та безпосередньо внутрішньо переміщені особи. «Важливі дві речі. Перше – це які держава умови створить, щоб ці людини знаходили себе, адаптувалися до життя в інших регіонах України. Друге – це які наміри внутрішньо переміщених осіб, чого вони хочуть досягти. Вже є величезна кількість людей які приїхали з Донецької та Луганської областей, які себе досить прекрасно находять будь-де: чи в Житомирі, чи в Києві. Вони активні, вони групуються в якійсь середовища, вони «на телевізорі» та пишуть статті. А є частина людей, які ніби розчиняються в загальній масі, ми їх не бачимо. Вони найбільше потребують уваги держави», – вважає політолог Вадим Трюхан.

Чи не найбільше суперечок під час розмови виникло навколо теми необхідності забезпечення гідних умов для внутрішньо переміщених осіб. Частина спікерів наполягала на тому, що окрім якоїсь матеріальної підтримки таким людям треба щонайменше надати однакові з іншими громадянами права. «В контексті місцевої участі внутрішньо переміщенні особи не можуть скористатися всіма інструментами локальної демократії. Право ніби є, але вони не є членами громади, не мають реєстрації, відповідно, не можуть взяти участь, наприклад, у бюджеті участі, подати місцеві ініціативи тощо. Є й позитивні приклади, коли на місцевому рівні такі зміни приймаються, проте це не загальна практика. Тобто внутрішньо переміщенні особи мають перешкоди, мають дискримінацію, не в усіх питаннях в повному обсязі мають доступ до того чи іншого права», – наголосила Марія Красненко, юристка Громадського холдингу «ГРУПА ВПЛИВУ».

Таку ситуацію слід виправляти, вважає Юлія Дмитрова, заступник директора департаменту соціальної політики у Дніпровській міськраді: «Внутрішньо переміщена особа – це громадянин України, який обрав життя на території України, навіть пожертвував своїм нормальним життям, комфортним, переїхав у нове місто, нову область і почав все спочатку вже з новою громадою. Тому в нього мають бути права, як у всіх мешканців територіальної громади».

Ба більше. Такі люди додатково можуть ставати адвокатами та промоутерами проукраїнської позиції для людей, які лишилися на окупованих територіях. Таку пропозицію в етері озвучила співзасновниця БФ «Восток-СОС» Олександра Дворецька. «Ми вже є агентами цих змін! Я приїхала з Криму, родичі мої залишилися. І від того, наскільки успішно моє життя тут, буде вважатися, наскільки успішна ситуація в Україні. Моя бабуся, яка живе в Криму, їй цікаво, чи є в мене робота, чи можу я отримати зарплату і так далі. І тоді російська пропаганда не може працювати, тому що моя бабуся знає точно, що я маю роботу, маю якісь хороші тенденції, мій син росте, ходить в садок», – підкреслила пані Дворецька.

Долучайтеся до нашої спільноти, якщо маєте власні пропозиції.

Зустрічаємось кожного вівторка та четверга о 19:00 в Clubhouse:

https://www.joinclubhouse.com/club/club-proпозиціонери

Та щосереди в голосовому чаті нашого телеграм-каналу:

https://t.me/propositioner

Приєднуйтеся до нашого телеграм-каналу, щоб бути в курсі найважливіших новин: t.me/proposicia