Олексій Каспрук: Партія «Пропозиція» – це такий собі “спецпідрозділ” з відновлення і продовження реформи децентралізації

Джерело: Прямий

“Маленький Париж” з великими інтригами. Затишне містечко з багатою історією – Чернівці за рівнем політичних пристрастей обганяє навіть міста-мільйонники. Тут влада переходить з рук у руки без виборів, а інформаційне поле засіяне скандалами.

Про перебіг передвиборчої кампанії, стосунки з центральною владою та вплив на місто олігархів спілкуємось з міським головою Чернівців, співзасновником партії «Пропозиція» Олексієм Каспруком.

Коли Україну сколихнула ситуація в Умані з нереєстрацією на вибори чинного мера і реєстрацією його клонів, ви приїжджали до Києва під ЦВК його підтримати, скажіть, а Вас у місті з цим як? У бюлетені буде один Каспрук чи теж кілька?

На щастя, Каспрук лише один. Мені навіть не намагались реєструвати клонів, у нас ця технологія не працює і її уже не застосовують дуже давно. А те, що було в Умані, справді дуже небезпечно, тому ми і поїхали в Київ. Якби такий прецедент стався, думаю, його б почали повторювати по всій країні. А це злочин проти держави і українського народу. Позбавляти громаду права волевиявлення і вибору – недопустимо. У нас був схожий прецедент за часів Януковича. В Чернівцях вперше відпрацювали схему з усунення міського голови. Обрали секретаря міськради і за допомогою підкупу депутатів, правоохоронців, шантажу усунули міського голову. Всупереч закону три роки не приймали рішення про проведення дострокових виборів і фактично весь цей час містом керував не обраний громадянами міський голова, а поставлений депутатами секретар, який нічого не розумів у міському управлінні та був повністю підконтрольний губернатору. Зрозуміло, що громада за ці роки нічого хорошого не отримала. І після цього прецеденту по цій же схемі пішли в інших містах. На момент втечі Януковича з України, якщо не помиляюся, уже 7 міст обласних центрів були «обезголовлені», включаючи столицю України. У Чернівцях цю схему продовжують застосовувати, саме так усунули мене з посади.

У Вас давно іде війна з депутатським корпусом, депутати, які Вас знімали, теж ідуть зараз на вибори? Від яких партій?

Вони ідуть від різних партій і для цих партій це насправді проблема, бо вони вже знищили репутацію багатьох політсил у Чернівцях. Фракцію «Самопомочі» розвалили. Більша частина «Свободи» буквально за кілька місяців після виборів «лягла» під місцеве олігархічне угрупування.

Зараз частина цих депутатів ідуть від «Рідного міста» – партії колишніх регіоналів, яку заснував і спонсорує Фірташ. Знаєте, дивно і бридко слухати, коли сьогодні «Свобода» заявляє, що вони зрадники. 5 років вони бачили, що роблять їхні депутати і всіх все влаштовувало, а зараз – зрадники. Тоді, коли вони з «Рідним містом» в унісон місто грабували, треба було починати говорити, що вони зрадили партії, громаді.
Скажу більше, у нас навіть балотується депутат, проти якого на момент виборів 2015 року було порушено кримінальне провадження щодо підкупу виборців. Студенти, які були посередниками в схемі організованої ним скупки голосів, вже отримали вироки. Їм присудили умовні терміни і виключили з університету. А депутат рік переховувався за кордоном, був у розшуку і в результаті йому за 5 років так вироку і не винесли, і тепер він спокійно балотується.
Скільки з цих депутатів пройде в раду буде залежати від роботи правоохоронців чи будуть вони перешкоджати підкупу виборців і так званим «сіткам». Якщо поліція закриватиме на це очі, то вони можуть достатньо багато набрати.

На кожних виборах намагаються застосовувати різноманітні виборчі технології – ми стикаємось то з клонами, то з підкупом, то з сітками, на цих виборах які технології будуть переважати?

Думаю, що переважатимуть інформаційні провокації. В останні дні перед виборами і в день тиші включно поллються гори бруду, компромату, відвертих фантазій, чорнухи на будь-який смак. З такими речами важко вийти в легальний ефір, от в соцмережах, вайбер-групах, в телеграм-каналах це зашкалюватиме. Там будуть показувати все, що завгодно, щоб збити лідерів перегонів.

У всі часи виграти вибори, маючи підтримку влади, було простіше і багато лідерів місцевого самоврядування просто брали парасольку партії влади і працювали далі. Ці вибори парадоксальні тим, що жоден з мерів обласних центрів не йде від «слуг», у когось регіональні партії свої, у когось спільна як у Вас, але не зелені. Чому відбувся такий збій системи?

Зі «слугами» ідуть чинні міські голови лише в невеличких містечках. У тих, які завжди були більш владоорієнтовані, а серед мерів обласних центрів, дійсно, ніхто не захотів йти. І це справжня оцінка роботи «слуг». Це результат того, що вони не розуміють самої сутності місцевого самоврядування, що це окрема гілка влади, а не підпорядкована центру нижня частина їх вертикалі. Вони оголосили війну чинним міським головам у всій країні і прямо заявили про наміри всіх прибрати з крісел. За крісла ніхто насправді не переживає, але, вибачте, серед моїх колег є міські голови, у яких рівень підтримки 70-80%. І коли їм кажуть «ми Вас приберемо», це, звісно, викликає і образу, і спротив. «Слуги» не розуміють, що другу комуністичну партію радянського зразка в Україні вже ніхто не побудує. Що не буде такого, якщо ти не «слуга», то ти не будеш мером міста, містечка чи сільським головою.

Треба врахувати й ще один фактор – те, що міські голови обласних центрів більше інтегровані в загальнополітичні процеси, ніж голови невеличких міст. Вони чудово розуміють, що відбувається, бачать як центральна влада робить помилку за помилкою і не хочуть бути членами цієї команди, особливо ні на що не впливаючи, але несучи відповідальність за «слуг» перед людьми.

Чи відчуваєте Ви тиск на свою політичну силу?

Тиск на партію йде по всій країні. І приклади найрізноманітніші – від нереєстрації кандидатів до численних кримінальних справ і блокування будівництва різноманітних проєктів. У Житомирі, в Миколаєві та ще 9 містах арештовані рахунки теплокомуненерго і центральна влада навіть пальцем не поворухнула, щоб розблокувати їх, куди б не звертались і скільки нарад би не проводили. Їх взагалі не турбує, що через зрив підготовки до опалюваного сезону люди можуть залишитись без тепла і мерзнути в домівках, головне – нашкодити бунтівним мерам.

У нас у місті своя специфіка. Центральна влада віддала Чернівці на відкуп місцевому олігархічному угрупуванню, яке незаконно усунуло мене з посади в 2018 році, і допомогла їм зараз перед виборами знову мене прибрати. Щоб ви розуміли ситуацію, у місті працює вказівка навіть на території шкіл та інших об’єктів, які я робив, мене не пускати. Там «інспекції» проводить мій опонент на виборах, фракція якого будівництво, ремонт цих об’єктів блокувала.

Взагалі нашу партію просто бояться. Всі розуміють, що це не політичний проєкт під нинішні вибори, що ми прийшли серйозно і надовго, що у нас є авторитет і підтримка людей. Всі розуміють, що «Пропозиція» буде рухатися далі, що це партія наступних парламентських і чергових місцевих виборів. У нас немає жодних причин вважати, що хтось з чинних міських голів чи депутатів, які йдуть від партії, в наступні 5 років влаштують якісь зашквари чи ще якимось чином спаплюжать репутацію партії. Всі працюватимуть так як працювали до цього і підтримка партії зростатиме. Тому ми дуже не зручні особливо для тих, хто сьогодні працює у парламенті.

Чому Ви вирішили піти саме з «Пропозицією», а не якоюсь власною партією?

У всіх громад насправді однакові проблеми і ми розуміємо, що багато з них не можливо вирішити на рівні міського голови і міської ради, та й навіть на рівні області. Вони мають вирішуватися на рівні Парламенту, Кабінету Міністрів, нам дуже потрібно, щоб там були компетентні люди, які вміють і хочуть займатися цими питаннями.

Сьогоднішня влада, на жаль, уже показала, що вона просто не здатна це робити. Нам треба системно змінювати законодавство, щоб громади могли розвиватися краще, якісніше і швидше, усі громади, не тільки ті, де у «Пропозиції» будуть голови чи депутати. Ми такий собі «спецпідрозділ» з відновлення і продовження реформи децентралізації. Люди повинні мати право самі визначати як їм жити у своїй громаді і центральна влада має бути помічником, союзником, а не опонентом, як зараз. Ми вважаємо, що питання, які можна вирішити на місцях, там і мають вирішуватись. А центральна влада має займатись тими проблемами, які окремим громадам не під силу. Але такі речі, як екологічний контроль, адміністрування податків мають обов’язково бути передані на місця.

Чому Ви вважаєте, що екологічний контроль місцевою владою буде ефективнішим?

А ви задумайтесь, у кого люди в першу чергу запитують чому у нас немає чим дихати чи брудна вода? У міської влади. Вони йдуть з цими питаннями до нас. А ми нічого зробити не можемо. У нас в місті гравій з річки машинами вибирають, в лісі дерева вирубають, а у нас руки зв’язані. Ми на ці процеси не впливаємо. За це відповідає обласна екологічна інспекція, в якої постійно змінюються повноваження. Щоб ви розуміли, штрафна санкція за вибірку гравію на мільйони гривень – 315 гривень з водія машини, якого спіймають. От це правильно? Люди нам це закидають, з нас питають, так дайте нам повноваження, щоб ми могли це контролювати.

А з адмініструванням податків що не так?

У нас в місті уже не раз була така ситуація, що наші підприємства – місцеві, чернівецькі перереєстровуються в інший регіон, тому що там простіше працювати з податковою. Ви уявляєте як від цього втрачає бюджет і місто? Підприємства працюють у нас, а податки платять в інший регіон, де з податковою легше знайти спільну мову. А ми знову ж таки як місцеве самоврядування на це вплинути не можемо. Звісно, нас це не задовольняє. Місцеві податки точно мають адмініструватися на місцях, і ми маємо впливати на загальну ситуацію.

Ми знаємо, що у деяких наших закладів, в яких іде роздрібна торгівля алкоголем, тютюновими виробами, пальним є зловживання, а що ми можемо зробити? Ну напишу я звернення, так податківці їх просто в шухляду складуть і все, я для них не керівник. Нам потрібні реальні повноваження. Від цього ж тільки громада виграє.

Міські голови підзвітні людям і роблять те, що краще для своїх міст. Коли так само судді і керівники поліції знатимуть, що їм через певний час іти на вибори, чи стануть вони приймати сумнівні, скандальні рішення? Коли їх призначають з Києва, їм на думку громади начхати, а коли вони звітуватимуть перед людьми, то до своєї роботи ставитимуться значно відповідальніше.

Хто Ваша команда у Чернівцях?

Є чинні депутати, які не брали участі в моєму усуненні, відмовились від грошей за моє зняття, не піддались на шантаж, є підприємці, освітяни, медики, науковці, активісти. Вся наша команда – це чесні і порядні люди, професіонали своєї справи. Це ті, хто готовий працювати на громаду, а не лобіювати власні бізнес-інтереси.

З ким плануєте коаліцію після виборів, напевно ж уже ведуться переговори?

Можу сказати з ким точно не буде коаліції – з тими, хто торгує містом, хто хоче обміняти свої голоси на якусь земельну ділянку чи преференції своєму бізнесу. От із такими депутатами точно не готовий про такі речі домовлятися, бо принципами не торгую. А для усіх, хто готовий дбати про розвиток міста, інтереси громади, а не свої шкурні, ми завжди відкриті до співпраці.

Під час виборів багато критики від кандидатів іде на чинних мерів, за їхню діяльність за останні 5 років, що Вам в основному закидають?

Закидають не тільки зараз. У моїх опонентів є телеканали й інші медійні ресурси , вони всі ці 5 років ведуть проти мене інформаційну війну. Я навіть жартую, що забезпечую колективи цих «ЗМІ» роботою, бо з ранку до ночі вони згадують мене в негативному контексті. Найбільше закидають, що не домовляюся з депутатами, але по-перше не з депутатами, а з керівниками цього олігархічного угрупуваннячка. Щоб мене не «мочили» і не знімали з посади, треба було домовлятися про речі, які собі ніколи не дозволю. Нехай не буду міським головою, за крісло не тримаюся, але хочу, щоб совість моя була чиста.

Завжди їм говорив, що можу з вами домовлятися, але не на сидінні вашого джипа і не в ресторані, а в сесійній залі, публічно, коли я свої аргументи наводжу, а ви свої. Чернівці, насправді, одне з найпрозоріших в управлінні міст, зробив усе, щоб громада бачила, що відбувається у міській раді. Зрозуміло, коли аргументи фальшиві, це видно. Ніхто ж з них не скаже з трибуни, що я вас підтримаю, якщо ви дозволите мені не платити податки чи дасте землю. Один з моїх основних опонентів, нинішній секретар ради і виконуючий зараз обов’язки очільника міста через афільовані з ним бізнес-структури винен міському бюджету за землю 5 млн грн. Він у депутати йшов, щоб собі цей борг списати, щоб міська рада програла суд, і всі про це забули. Я йому говорив: заплати, ти ж такий, як всі підприємці, у тебе є ці гроші, ти в декларації готівки показав у 10 разів більше, ніж цей борг. Думаєте, він заплатив? Ні. Він сьогодні керує містом і має заборгованість перед бюджетом, ну в якій країні б за нього проголосували? Але за брудом, який ллють на мене його канали, цього не видно.

Закидають про те, що нічого не робилося. Це була цілеспрямована інформаційна атака, справжнє медіакілерство. На їхніх ТВ моє прізвище журналіст не мав права згадати без приставки «усунутий з посади за бездіяльність». Це як мантра повторювалось.

І що робилося насправді?

А ви ролики моїх опонентів подивіться і знатимете. Це так все смішно виглядає, коли депутати, які усували мене з посади за «бездіяльність», окремо навіть у місто, на сесії навідувалися, час від часу бігають зараз по об’єктах, які я робив і за які вони категорично не голосували, розказують, які вони молодці. Скажімо, ми модернізували стару котельню, повністю замінили обладнання, теплотрасу, встановили ІТП біля багатоповерхівок, робили все за сучасними стандартами, вони ж були категорично проти цього проєкту, їх фракція з другої спроби дала всього один-єдиний голос і то проголосував депутат, на чиєму окрузі ця котельня, бо його б там люди «з’їли», решта угоду ратифікувати відмовлялись. А сьогодні під камерами бігають по цій котельні та вихваляються, як гарно вони зробили. Це називається плюють людям в очі і кажуть, що то Божа роса.

Що вважаєте своїм найбільшим досягненням?

Мабуть те, що зробив роботу міської ради максимально прозорою, дав можливість чернівчанам відчути, що вони можуть владу контролювати, брати безпосередню участь в управлінні містом. У нас містяни ходять на бюджетні громадські слухання озвучити свої пропозиції і, якщо за них проголосують, то їх включать у бюджет. Ми започаткували так звану місцеву ініціативу, коли будь-який мешканець міста, зібравши 50 підписів під своїм проєктом рішення, вносить його на розгляд міської ради, у нас дуже активно працює Бюджет участі, в якому задіяні десятки тисяч чернівчан і вже реалізовано 88 ініціатив чернівчан, ще понад 20 перебувають у стадії виконання.

Що це за проєкти?

Дуже різні. Люди хочуть практичних речей, від яких швидко буде результат: десь це спортивний майданчик, десь громадський простір, десь проїзд між будинками, десь підземні контейнерні майданчики для ТПВ, медобладнання, якого не вистачало в поліклініці в певному мікрорайоні. Найбільш згуртовані звісно освітяни, одна з шкіл, наприклад, виграли проєкт з облаштування кабінету праці. Здавалося б прості речі, але туди заходиш – це Європа, там діти мають сучасне обладнання, станки, нехай не найдорожчі, але сучасні і вони на них вчаться.

Це те, що робилось за ініціативою самих містян. З великих інфраструктурних проєктів, які уже можна «пощупати» – це тепломодернізація будівель бюджетної сфери. Ми залучили на це кредитні кошти та отримали пільгове фінансування від європейських партнерів. У програму потрапили 33 будівлі шкіл, садочків, лікувальних закладів. Там утеплено фасади, замінено мережі, системи опалення та вентиляцію, встановлено індивідуально-теплові пункти. До речі, мої опоненти виступали категорично проти залучення цих коштів, казали ми зробимо за свої – колись. Так ми ніколи ці 250 мільйонів не назбирали би, а діти вже навчаються в теплих, світлих класах, і економія на енергоносіях уже йде суттєва. Донедавна депутати ще всім жалілися, що я такий поганий привів директорів шкіл і батьківські комітети на сесію і їх змусили за це проголосувати, а зараз бігають і на камери показують: от подивіться, яку красу ми зробили.

Окрім цього, багато проєктів з модернізації міської інфраструктури ми довели до точки неповернення. Люди ще їх не бачать, але по водоканалу ми підійшли уже впритул до початку робіт, днями буде оголошено тендер на першу чергу вартістю 173 мільйона гривень, роботи з модернізації теплопостачання та зовнішнього освітлення вже розпочалися. Хотілось би, щоб процес рухався швидше, але десь були бюрократичні «проволочки», з Києвом погодження-перепогодження, були складності з проєктуванням, але сьогодні ми вже перейшли до тендерних процедур і самих робіт. Це потяг, який вже зупинити та розвернути практично неможливо.

А є речі, за які Вам соромно?

За окремі кадрові рішення дуже соромно. Десь не розібрався в людях чи пелена якась найшла і привів до влади кількох людей, яким влада категорично протипоказана, мав і маю через це проблеми. А щодо іншого, то немає за що червоніти. Звісно були якісь помилки, але не помиляється той, хто нічого не робить. А таких речей, за які мені мало б бути соромно перед містянами, немає. Спокійно сплю і спокійно ходжу вулицями.

Скажіть, які у Чернівців є сьогодні особливості? Це не про пам’ятники чи природу, а про те, чим сьогодні Чернівці вирізняються серед інших міст?

Люди. У нас 260 тисяч «особливостей», їх просто за останні 10 років переконали, що у нас в місті все погано. Дивився різні соціології, як почувають себе мешканці різних міст. І був просто здивований, що чернівчани одні з найнещасніших в Україні. І це при тому, що у нас найдорожча вартість житла після міст-мільйонників, і будинків зводиться багато, тобто попит високий, люди хочуть у Чернівцях жити. У нас одна з найбільших в Україні кількість авто на душу населення, за кількістю офіційно куплених айфонів Чернівці на другому місці в Україні. Місто зелене, гарне, і багато в ньому оновлюється. Але при цьому ми зуміли зберегти історичний центр з унікальними архітектурними пам’ятками, не дозволили нахабне втручання у містобудівну ситуацію. Однак, люди почуваються нещасними. Думаю річ у тім, що у цій війні проти мера, коли інформаційні кампанії йшли на знищення, буквально, щоб випаленої землі не лишилось, людям просто вбили в голови, що в місті все погано. Це потрібно терміново змінювати.

У наступній каденції, що плануєте реалізувати? Назвіть кілька конкретних речей?

Знаєте, зараз дивлюсь на конкурентів, які не були у владі, і думаю як їм легко щось обіцяти, ти слухаєш, і розумієш – це зробити неможливо, але вони обіцяють. Міські ж голови обмежені розумінням ситуації і відповідальністю. Тому чогось екстраординарного Вам не назву.
Зрозуміло, що продовжимо виконувати проєкти з модернізації водопостачання та теплопостачання, розпочнемо підготовку до модернізації каналізаційного господарства, очисних споруд. Загалом, це проєкти на 76 мільйонів євро. Є багато конкретних планів щодо запровадження у місті сучасних технологій поводження з відходами, енергомодернізації житлового фонду, реконструкції найбільших історичних громадських просторів та створення нових, сучасних, розвитку спортивної інфраструктури, підвищення доступності, реалізації культурних та туристичних проєктів, оновлення обладнання та розширення можливостей лікарень для надання якісних медичних послуг, продовження будівництва та реконструкції дитсадків, шкіл, збереження культурної спадщини, збільшення зелених зон. І головне для чернівчан – це продовжувати ремонт доріг, реконструкцію вулиць, робити це якісно, із заміною мереж, з урахуванням сучасних вимог до дорожньої інфраструктури.

Ще один напрям, який дуже важливий і який не дали мені зробити депутати – це навести лад з громадським транспортом. Дуже сподіваюся, що наступний склад міської ради це підтримає і ми зможемо закупити нові тролейбуси, комунальні автобуси, електробуси, щоб приватні перевізники припинили нас шантажувати і тримати за горло. Цікава деталь – останні кілька років мої опоненти у ЗМІ розганяли байки, що я «кришую» маршрутчиків. А сьогодні найбільш відомі приватні перевізники йдуть у депутати міської ради в списках моїх опонентів. Зрозуміло, чому мені блокували усі рішення з оновлення муніципального транспорту.

За час мого усунення, управління житлово-комунальним господарством було розбалансоване, тепер це все треба зібрати докупи.
Зі стратегічних речей, нам треба обов’язково провести реконструкцію аеропорту, без нього Чернівці ризикують перетворитися на глуху провінцію. А я цього не хочу. В наш час відстань вимірюється не кілометрами, а годинами. Аеропорт важливий для інвесторів, для культурних обмінів, мобільності населення, захищеності регіонів на випадок надзвичайних ситуацій, природних катаклізмів. У нас є кілька серйозних медичних закладів і наукових інституцій, у яких іде постійно обмін з іноземними партнерами. Розумію, що якщо якомусь професору, щоб прооперувати, показати нашим лікарям як це робити доведеться їхати до Чернівців три доби і три назад, то мало хто готовий витрачати стільки свого часу на дорогу. Має бути альтернатива. Подолати цю відстань літаком можна за кілька годин. Аеропорт передбачений у програмах державного фінансування, проєкт реконструкції готовий, але це питання треба «дотискати», щоб кошти таки виділили.

Як Ваша сім’я сприймає Ваш ритм роботи, постійну боротьбу, от тільки чесно, не кажуть: краще б Ви це все кинули?

Коли мене усунули, син втішився, сказав, що радий, що я буду раніше приходити додому, буду з ним гуляти на вихідних. Але йому всього 11 років. Однак і зараз він мене все одно часто не бачить. Бо все плавно перейшло у виборчу кампанію. Взагалі рідним, близьким, друзям неприємно, як зі мною вчинили, всі дуже обурені, бо знають, що не тримав неправди за собою. Радили багато разів усе кинути та забути. Ми з ними дискутуємо на цю тему. Це все не так просто, є багато речей, які хочу завершити, в які уже вклав складну, титанічну працю, але люди поки ще справжнього результату не побачили, грубо кажучи, хочу бути, коли прокладатимуть труби. Та й є багато людей, які мені вірять, довіряють, вони не зрозуміють, якщо опущу руки і відступлю. Це як дитину народити і кинути, доручити іншим виводити її в люди.

Приєднуйтеся до нашого телеграм-каналу, щоб бути в курсі найважливіших новин: t.me/proposicia