Не дав скривдити Дніпро

Джерело : Dnipro.proposition.org.ua

Як мер боровся за підвищення якості життя городян

Борис Філатов часто любить повторювати: «Дніпро – це місто, за яке я відповідаю». І за п’ять років каденції він дійсно неодноразово довів, що в питаннях захисту інтересів городян він не бачить перешкод. Мера не зупинять ні кримінальні клани, ні корумповані чинуші, ні продажні силовики. Ми зібрали п’ять найяскравіших прикладів, коли Філатову вдалося відстояти Дніпро.

Сміттєва війна

Проблема назрівала давно, але вилилася в реальне протистояння навесні 2018 року. Передісторія питання така. Один з чиновників обласного рівня фактично «замкнув на собі» питання вивезення твердих побутових відходів з усього міста. Створивши комунальну монополію, він розкрадав бюджетні гроші, а ще й вимагав підвищити тарифи. Коли команда Філатова вирішила поставити хрест на цьому неподобстві, опонент перейшов до прямого шантажу. Відходи банально перестали вивозити. У дворах дніпрян почали рости сміттєві гори. Люди були дуже налякані. Адже разом з супроводжуючим процес інформаційним тиском, в суспільній свідомості промайнула «тінь Львова» (саме в той час сміттєва біда західноукраїнської столиці була у всіх на слуху). Що було зроблено? Була створена комунальна структура з вивезення відходів, оголошений тендер на спецтехніку. Але монополіст не залишав спроб задовольнити свою спрагу грошей, наплювавши на городян і їх проблеми, звертаючись в різні інстанції, він неодноразово намагався зірвати закупівлю. Однак і тут силами команди Філатова вдалося поставити жадібного чиновника на місце. В місто приїхало близько двох десятків сміттєвозів і тисячі нових контейнерів. В результаті вже за декілька місяців сміттєва війна була виграна. Мер вибудував систему наступним чином: відповідальними за вивезення твердих побутових відходів стали два комунальних підприємства. Вони в свою чергу могли залучати приватних підрядників. І ці приватні компанії займалися процесами вивезення сміття, але безпосередньо не отримували грошей з бюджету і не мали навіть теоретичної можливості шантажувати мільйонник. Система продовжувала вдосконалюватися. З літа поточного року сміттям в Дніпрі займається переможець тендера, проведеного міськрадою. Ним закуплено понад 8 тис. контейнерів європейського зразка, щодня на маршрути виходять більше трьох десятків сміттєвозів та сотні кваліфікованих працівників.

Проститояння з «наливайками»

Борис Філатов – мер всіх дніпрян. В тому числі і тих людей, які часом воліють дозвілля у вигляді вживання спиртного в громадських місцях. Керівник міста не має до них жодних претензій. Але рівно до тих пір, поки вони не заважають іншим жителям Дніпра.

«В радянські часи були рюмочні та пивбари, але вони ніколи не знаходилися в житлових будинках і вже тим більше поруч зі школами. В усьому світі є паби. Але це не означає, що їх відвідувачі можуть ходити справляти природні радощі в сусідні під’їзди або кричати у людей під вікнами», – сказав Борис Альбертович в одному з недавніх інтерв’ю.

Боротьба з незаконними «наливайками» – це багаторічна епопея, яку мер не збирається припиняти. Перші рішення були досить неординарними. Багато з нас пам’ятають, як перед входом до такого роду закладів просто викладалися бетонні блоки. Запобіжник спрацював, але ненадовго. Наступним кроком став вплив через звинувачення в розкраданні власності міськради – щоб бетонні блоки власники «наливайок» ночами не вивозили, їх стали маркувати відповідним чином.  За роки протистояння вдалося закрити сотні нелегальних закладів. В результаті втричі скоротилася кількість п’яних бійок, в десять разів знизилися масштаби розкрадання металобрухту. І процес не зупиняється. Правда, сам Борис Філатов визнає, що справа пішла б швидше, якби до нього підключилися різні відомства.

«Інші структури могли б встати на боротьбу з явищем. Поліція могла б приходити в «наливайки» щодня і штрафувати за порушення громадського порядку. А представники ДСНС могли б влаштовувати постійні інспекції з питаннями, а де у вас вогнегасники, а чому у вас на вікнах решітки, і як ваші алкоголіки в разі пожежі будуть вистрибувати?», – заявив журналістам мер Дніпра.

Бліцкриг в охороні здоров’я

У 2011 році влада країни вирішила провести експеримент над охороною здоров’я Дніпра. Близько трьох десятків міських лікарень були переведені на баланс обласної ради. І область виявилася не особливо зацікавленою в тому, щоб їх розвивати. Фінансування було настільки мізерним, що медикам доводилося просити Дніпро дати грошей на зарплати (варто відзначити, що муніципалітет виділяв кошти, хоча юридично не мав відношення до цих медичних закладів). Борис Філатов з перших днів своєї каденції заявляв про те, що не збирається миритися з таким станом справ. Боротьба за вкрадені установи системи охорони здоров’я зайняла більше двох років. У 2018 році Дніпро повернув собі 5 поліклінік, 17 лікарень і 7 стоматологій. Але це була лише виграна битва, велика битва була попереду, коли місто побачило той стан, в якому отримало своє ж майно. Застарілі стіни, морально застаріле обладнання, прогнилі дахи, розбита сантехніка, – ось далеко не повний перелік проблем. Не покладаючи рук, команда Філатова виправляє наслідки семирічного «господарювання» обласних чиновників. Так, наприклад, 16 лікарня в минулому році отримала фінансування з міського бюджету на рівні 8,3 млн грн (проти 1,2 млн грн, які в 2017 році виділяла область). На відновлення лікарні №4 пішло майже 12 млн грн. І так по всіх медустановах, які повернуло собі місто. Реконструюються будівлі, в яких по півстоліття не робили капремонти. Закуповуються сучасні меблі та інноваційне обладнання. Встановлюються комп’ютери для лікарів. Закуповується спеціальний транспорт.  У цій боротьбі переможцем є не Філатов, а кожен мешканець міста, який має можливість отримати якісне медичне обслуговування. А в нинішній ситуації будь-яка людина розуміє, наскільки важливими є питання збереження здоров’я населення.

Кампанія СТОП-МАФ

Городяни вже, напевно, забули, як Дніпро «прикрашали» кіоски і ларьки. Їх красиво називають МАФами, тобто малими архітектурними формами. Але насправді до архітектури вони не мають жодного відношення. Звичайні залізні будки, що спотворюють міський пейзаж. За різними даними, в нашому мегаполісі ще декілька років тому функціонувало близько 7 тисяч таких будок. Усвідомити масштаб досить просто, якщо згадати, що в місті всього 6 200 багатоквартирних будинків. Тобто кіосків у Дніпрі було навіть більше, ніж житлових будинків.  Вони заважали людям прогулюватися вулицями. Вони загороджували проїзд спецтехніки. Вони були центром збору маргіналів, виконуючи роль і наливайок, і громадських туалетів, і точок продажу контрафакту. Лише одиниці таких МАФів мали легальні документи і платили податки. Сам Філатов любить розповідати історію про одну «будку» на Робочій, яка була оформлена … на офшор в Белізі! Миритися з таким станом справ мер не став. Комунальники демонтували сотні павільйонів. Звісно, протистояння було жорстким. Але і Філатов від своїх позицій не відступив.

«Панове власники… вам не допоможуть ні «дахи», ні куплені суди, ні профспілки, ні заказуха в пресі, ні крики про втрати робочих місць… Краще вкладіть гроші у нормальну нерухомість…», – написав Борис Альбертович у своєму Фейсбуці.

І це не просто слова. Команда мера зробила дійсно чимало для підвищення цивілізованості міської торгівлі. Сумлінним підприємцям створили всі умови для того, щоб відкривати хороші магазини в перших поверхах будинків, окремо розташованих приміщеннях, в спеціально побудованих будівлях. Місто максимально спростило процедури узгодження документів, ліквідувало корупційні складові та ін. І тепер торгові точки Дніпра – і великі, і маленькі – працюють законно і на благо городян.

Битва з пунктами прийому металобрухту

«Моя воля буде непохитною. Я вимету цю нечисть з міста», – цими словами Борис Філатов почав свою боротьбу з незаконними пунктами прийому металобрухту. І його підтримали десятки тисяч дніпрян. Адже незаконне збирання металу тією або іншою мірою торкнулося практично кожного жителя мегаполісу. Серед них і бабуся, яка через вирізані ліфтові кабелі не змогла спуститися з дев’ятого поверху за молоком і хлібом. І вагітна жінка, яка не зуміла вчасно викликати по телефону швидку допомога через розкрадання дротів. І молодий чоловік, який на прогулянці з собакою не побачив, що кришка люка вкрадена, і впав в колектор. І дітки, які залишилися на своєму улюбленому майданчику без залізної гірки. Одним словом, страждало все місто. «Коли я підняв це питання на колегії з усіма начальниками правоохоронних відомств, вони сміялися мені просто в обличчя. Я попередив їх, що почну тиснути бульдозером незаконні пункти прийому металобрухту. Мене не почули. Тоді я реально сів у бульдозер і поїхав зносити незаконні пункти», – згадує Борис Філатов.

І на цьому мер не зупинився. За кілька хвиль перевірочних рейдів комунальники виявили і знесли сотні «прийомних пунктів». Буквально в перший рік такої боротьби місту вдалося на 90% скоротити розкрадання відповідної власності. До процесів виявлення нелегальних точок підключилися і самі городяни, які навіть створюють спеціальні групи в соціальних мережах. 97% дніпрян підтримують Бориса Філатова в його прагненні продовжувати рейди по виявленню незаконних пунктів прийому металу.

Приєднуйтеся до нашого телеграм-каналу, щоб бути в курсі найважливіших новин: t.me/proposicia