Криміналізація недостовірного декларування корупцію не зменшить – співзасновник «Пропозиції» А. Дяченко

Андрій Дяченко, голова фракції ПП “Пропозиція” в Каховській міськраді, співзасновник партії

Голова фракції ПП «Пропозиція» у Каховській міськраді Андрій Дяченко прокоментував ухвалення Верховною Радою у І читанні закону про посилення відповідальності за умисне неподання та суттєву брехню в деклараціях топ-чиновників.

Ув’язнення особи за навмисно вказані недостовірні дані в декларації — типова міжнародна практика. Таке покарання існує у багатьох країнах світу. Приміром, у Польщі за це передбачене позбавлення волі до 5 років, а у Литві – до 8, нагадав депутат-пропозиціонер.

Після того, як торік Конституційний Суд скасував кримінальну відповідальність за брехню в деклараціях, нинішнє рішення парламенту щодо відновлення такого покарання виглядає як крок вперед.  Втім нові норми, які попередньо затвердили народні депутати, на практиці не працюватимуть, прогнозує Андрій Дяченко:

«За декларування недостовірної інформації та неподання декларації закон передбачає збільшення штрафів. А за суттєву брехню у деклараціях на понад 4,5 млн грн позбавлятимуть волі терміном до 2 років. Але все це не стане запобіжником корупції з кількох причин. По-перше, ці покарання ще раніше показали свою недієвість. Бо я не пригадую, щоб за час дії попереднього закону хтось отримав реальний термін ув’язнення. Систему антикорупційних органів теж важко назвати ефективною – фізично опрацювати сотні тисяч декларацій вони не в змозі. Але ключовий чинник – корумпована і недосконала судова система. Моя пропозиція полягає в тому, що реформування варто починати з неї».

Приєднуйтеся до нашого телеграм-каналу, щоб бути в курсі найважливіших новин: t.me/proposicia