Каспрук: «Пропозицію» ми задумували як адвоката і рупор місцевого самоврядування

Влада кроїть адміністративно-територіальний устрій країни без врахування позицій самих громад. Це уже породило низку проблем на місцях і вони множитимуться.

Про це розповів в інтерв’ю для “Цензор.Нет” міський голова Чернівців Олексій Каспрук.

Slider image

“Багато ухвалено рішень, із яких чітко видно, що вони вигідні певним особам, але точно не громадам. І це вже породило низку конфліктів в області. Люди просто так траси не перекривали б. А влада просто не реагує. Коли під Хотином жителі перекрили трасу міжнародного значення, губернатор жодного разу не приїхав поговорити з людьми. Елементарно поговорити, спробувати переконати”, – говорить Олексій Каспрук.

За його словами, те, що за районування проголосували без прописаних повноважень райрад і райадміністрацій, може призвести до двовладдя в країні.

“У цих нормах уже закладені серйозні інституційні конфлікти. Незалежно від того, хто буде міським головою, прізвище не важливе – все одно буде двовладдя. Це суперечить і Конституції, і європейській практиці”, – говорить Олексій Каспрук.

За його словами, місцеве самоврядування найближче до людей і саме воно має вирішувати основні господарчі питання.

“Має бути мінімальне втручання центру. Контроль за дотриманням законодавства, зрозуміло, повинен бути. Однак точно не призначені чиновники мають ухвалювати доленосні для громад рішення. Обрані люди розуміють, чим вони ризикують – репутацією і рештою всього, призначеним – байдуже”, – говорить міський голова.

Він підкреслив, що громаді також потрібно надати право обирати місцевих суддів і керівника поліції, що є усталеною світовою практикою.

Slider image

“Зрозуміло, що для кримінальних злочинів, питання національної безпеки, тощо, має бути інший рівень, але елементарно суперечки між сусідами та інші питання громади можуть і мають вирішувати обрані люди. Вважаю, що громада має обирати собі і суддю для розв’язання господарських питань, і, умовно кажучи, начальника поліції, який опікуватиметься громадською безпекою”, – говорить Олексій Каспрук.

На його думку, коли ці посади стануть обраними і судді, і поліція будуть значно відповідальніше ставитись до своїх обов’язків.

“Наведу приклад тієї ж боротьби з коронавірусом. Голова облдержадміністрації, який підпорядкований Офісу Президента, щодня звітує, що все добре, все під контролем. Міський голова, який підпорядкований жителям і перед ними відповідає за все, не може дозволити собі брехати. Він каже, що є проблема, так, ми багато що робимо, але не вистачає засобів захисту, місць у лікарнях, Те саме буде і з обраними чиновниками. Якщо начальник поліції знає, що його мають через 3 роки знову містяни обрати, то він буде більш відповідально ставитися до своїх обов’язків, інакше його просто не оберуть”, – говорить Олексій Каспрук.

Міський голова переконаний, аби цього досягнути потрібно йти шляхом політичних вимог.

“Пропозицію” ми задумували як адвоката і рупор місцевого самоврядування. Вона мусить змінити ситуацію. Бо, що б ми не робили досі, місцеве самоврядування не чують. У нас є громадське об’єднання – Асоціація міст, у нас були чіткі й обґрунтовані посили до центральної влади, як треба рухатися далі. Однак ухвалені рішення суперечать позиції територіальних громад. Тому треба мати ще й політичний голос, треба заходити і в міську раду, і в обласну, і в парламент, щоб шляхом політичних вимог виборювати законні права місцевого самоврядування”, – говорить міський голова

Приєднуйтеся до нашого телеграм-каналу, щоб бути в курсі найважливіших новин: t.me/proposicia