Іван Фурсенко розказав про схеми, за допомогою яких у місцеві ради протягнуть махінаторів

Уже через рік люди зрозуміють, що в ради зайдуть не ті люди, за яких вони голосували. В законодавстві закладені підводні камені, які дозволять маніпулювати результатами голосування.

Про це розповів перший заступник керівника Всеукраїнської асоціації громад, член політичної ради  «Пропозиції» Іван Фурсенко під час круглого столу «Місцеві вибори 2020: Нові можливості та нові виклики».

Перший механізм, який можна використати для викривлення результатів виборів – спрощена процедура зміни виборчої адреси.

«Ми уже маємо приклад Вишгорода, де 800 військовослужбовців в один момент змінили виборчу адресу, бо керівництво їхньої частини балотується від однієї з партій – це точно історія не про місцеве самоврядування і не про представництво  в місцевих радах місцевих жителів, які будуть розвивати власне ці території», – говорить Іван Фурсенко.

Також він розповів, що в асоціацію надходить все більше сигналів про загрозу використання адміністративного ресурсу.

«Шляхом впливу райдержадміністрацій не дають змогу працівникам соціальної сфери бути членами територіальних виборчих комісій. Для сільської території це величезна проблема. Це найбільш кваліфіковані люди. Без них складно уявити, чи впораються ті, кого наберуть у комісії, з тим, щоб правильно розкласти бюлетені, правильно їх видати і потім порахувати голоси», – зауважує Іван Фурсенко.

Ще один ризик: чи зможуть проголосувати хворі на коронавірус люди і ті, у кого підозрюють хворобу.

«Як фінансово забезпечити таке голосування? Коли людина хвора, до неї члени комісій мають прийти в захисних масках. А як змінювати цей одяг і час ротацій між хворими?  Хто до них піде, якщо навіть лікарі не завжди хочуть іти до таких хворих? Це величезна проблема», – каже Іван Фурсенко.  

Також він зауважив, що від участі у виборах можуть відмовитись багато місцевих лідерів громадської думки.

«Сайт, який має видавати в електронному варіанті довідки про несудимість, висить. Безкоштовно отримати довідку не можна. З’являються уже посередники. Орієнтовна вартість цих довідок від 300 до 500 грн, а їх потрібно дві і більше, якщо хочеш балотуватися до рад різного рівня. Якщо додати до цієї суми заставу, то такій категорії кандидатів у депутати, як вчителі, бібліотекарі доведеться віддати половину зарплати – це відразу відкидаємо велику кількість лідерів громадської думки», – говорить Іван Фурсенко.

На його думку, тих же місцевих авторитетів, які все-таки підуть, керівництво партій зможе повідкликати з рад за допомогою імперативного мандату, щоб протягувати туди тих, за кого люди ніколи б не проголосували.

«У партіях, які продають місця у списках, пройдуть забудовники, земельні махінатори. Як це буде зроблено? Першими номерами поставлять місцевих авторитетних людей, які протягнуть всю цю «команду», а очевидно, що через рік зроблять так, що місцевим скажуть через імперативний мандат до побачення, у нас тут є свої хлопці, які повинні залишатися», – пояснює Іван Фурсенко

Приєднуйтеся до нашого телеграм-каналу, щоб бути в курсі найважливіших новин: t.me/proposicia