Іван Фурсенко: При передачі закладів освіти і медицини від районів до громад «вилізе» низка майнових проблем

При передачі об’єктів спільної власності з районного рівня до ОТГ «вилізе» величезна кількість проблем майнового характеру. Закон прийняли надто пізно. У громад будуть складнощі з формуванням бюджетів, а у самих закладів з утриманням. Про це розповів перший заступник керівника  виконавчої дирекції Всеукраїнської асоціації громад, член політради партії «Пропозиція» Іван Фурсенко.

«Добре, що цей закон про передачу майна прийняли, без нього було б значно гірше, але це зробили  реально занадто пізно. У тих населених пунктах, де не було ОТГ   лікарні, заклади  культури, школи,  іноді дошкільні заклади досі залишаються на балансі старих районів, яких після місцевих виборів  уже немає», – каже Іван Фурсенко.

Він пояснює, що закон передбачає процедуру передачі майна до літа 2021 року, але норма про прийняття рішення районною радою про це не визначена як обов’язкова.

«Як має відбуватись сама  процедура – старий район разом з залишками бюджетів передає майно новому, а той повинен прийняти рішення про передачу громадам. А якщо районна рада не захоче передавати? От не збереться кворум чи просто не будуть приймати це рішення?», – каже Іван Фурсенко.

За його словами, є ризик маніпуляцій зі спільним майном.

«Багато керівників нових райрад кажуть, що у них немає грошей на утримання  свого апарату і вони будуть вимушені здавати в оренду об’єкти комунальної власності, і здаватимуть в оренду зрозуміло не тому кому це потрібно, а тому, хто за це заплатить більше грошей», – говорить Іван Фурсенко.

Ще одна проблема, на його думку, це те, що громади не можуть якісно сформувати свої бюджети на наступний рік.

«Громади знають, що мають прийняти ці об’єкти, але розуміння скільки грошей потрібно закладати під той чи інший об’єкт колишньої спільної власності ще немає», – говорить експерт.

Він наголосив, що труднощі можуть виникнути і з утриманням закладів.

«Умовно школа чи лікарня знаходиться ще на балансі райради – в районну грошей немає, для передачі її громаді треба зібрати документи, правоустановчі на землю, технічні паспорти на споруди, у цих закладів  у всіх підписані договори на електропостачання, газо- чи теплопостачання, водовідвід – це ж все обирається на конкурсній основі через прозоро. Якщо ці договори не укладуть, як вони функціонуватимуть?», – говорить Іван Фурсенко.

Також можуть виникнути проблеми з оплатою заборгованостей.

«Окремі райони хочуть передавати громадам споруди разом зі своїми відділами. Уявіть, передається будинок культури – в ньому функціонував цілий відділ, там був штат, директор, умовно 2 оркестри і три хори. В багатьох районах є заборгованість по заробітних платах у цих творчих колективів і громадам нав’язують брати їх на свій баланс, а в окремих будинках культури заборгованість по два три роки – по зарплатах, відпускних тощо. Районні ради вже знали, що їх не буде і систематично накопичували борги і ні про що не переживали. А зараз це буде проблемою громад», – пояснює Іван Фурсенко.  

Він наголосив, що новоствореним ОТГ, особливо малим буде дуже складно розібратись з прийняттям цього майна, а допомогти їм нікому.

«В старих районах держадміністрації уже не працюють, вони ніби і є, але люди розуміють, що завтра їх звільнять, у них мотивації для роботи немає, а нових адміністрацій ще немає», – говорить експерт.

Закон також не вирішив питання з формуванням старостинських округів, які слід було віднести до власних повноважень органів місцевого самоврядування.

«Пропозиції включити це питання були на рівні обговорення законопроекту. Але депутати це не зробили і зараз процедура формування старостинських округів так і залишається не визначеною», -каже Іван Фурсенко.

Також депутати «забули» прописати процедуру передачі спільного майна військово цивільним адміністраціям.

«Указом Президента такі адміністрації створили не тільки на рівні областей, але й на рівні громад. Тобто до умовного селища Х, де є військово-цивільна адміністрація примусово доєднали низку населених пунктів, де раніше були сільські чи селищні ради. Повноваження депутатів цих рад закінчилися, бо вибори там не проводили. І зраз виникає питання як передати повноваження? В законі не прописано ні процедури, ні як розпоряджатися земельними ділянками за межами населених пунктів, ні  як передати майно, ні хто проводитиме тендерні закупівлі», – говорить Іван Фурсенко.

Він наголосив, що  проблем залишається дуже багато і партія «Пропозиція» вимагає у влади їх негайно вирішити.

Приєднуйтеся до нашого телеграм-каналу, щоб бути в курсі найважливіших новин: t.me/proposicia