Іван Фурсенко: “Ганебно, коли з держбюджету забирають субвенцію ОТГ, але залишають субвенцію мажоритарникам”

Іван Фурсенко: “Завдання «Пропозиції» – відстояти місцеве самоврядування як принцип”

Збереження райрад і райдержадміністрацій, керівництво яких призначає президент, може призвести до того, що після виборів повноваження і фінанси будуть перекинуті з громад на районний рівень. І ми отримаємо нову централізацію влади, тільки з укрупненими районами і громадами. Завдання політичної партії «Пропозиція» – відстояти місцеве самоврядування як принцип.

Про це розповів перший заступник виконавчого директора Всеукраїнської асоціації громад Іван Фурсенко.

“Районні ради залишаються, бо Верховна Рада “забула” і “не встигла” внести зміни до Конституції щодо децентралізації, хоч це і була одна з передвиборчих обіцянок партії “Слуга народу””, – говорить експерт.

За його словами, адміністративно-територіальна реформа була проведена хаотично і несистемно, тому є дуже багато нестиковок.

“Секторальні реформи йдуть окремо від реформи адміністративно-територіального устрою. Не враховані позиції інших центральних органів виконавчої влади під час ліквідації районів і створення укрупнених. Це ж тягне за собою і всю адміністративну мережу: військові комісаріати, районні відділення поліції, суди, підрозділи СБУ, прокуратури, рятувальників. Юрисдикцію цих органів треба змінювати, і це накладається на створення нових громад”, – каже Іван Фурсенко.

Він підкреслив, що за три місяці перед виборами люди не знають, за що будуть голосувати, обираючи районну раду.

“Парламент і профільний комітет кажуть, що районні ради будуть без повноважень та фінансової опори, ледь не формальні структури. Та водночас заступник міністра охорони здоров’я оприлюднила своє бачення, що первинну медицину треба віддати на рівень районів”, – розповідає фахівець.

На його думку, рішення про наповнення цих органів конкретними повноваженнями може бути ухвалене після виборів і з позицій вигоди для влади.

“Ми можемо очікувати, що за результатами виборів, якщо правляча партія не набере велику кількість голів і депутатів, то вона спокійно через Бюджетний кодекс перетягне повноваження і фінансування на районний рівень. А нагадаю, там як виконавчий комітет райради працюватиме райдержадміністрація, яку призначає президент. Тобто ми знову відкотимось у питаннях децентралізації та прийдемо то тієї ж централізації, але просто за укрупнених громад і районів”, – стверджує Іван Фурсенко.

Він підкреслив, що вже зараз громади суттєво обмежені у своїх можливостях. “Ганебно, коли з держбюджету під час коронавірусу вилучають субвенцію для ОТГ, але залишають субвенцію соціально-економічного розвитку окремих територій для народних депутатів. І у нас народні депутати будують дитячі майданчики, проводять ямковий ремонт. Часто роблять геть не те, що громаді треба. Це цілком не правильно”, – каже експерт.

За його словами, місцеве самоврядування, як найбільш наближена до людей гілка влади, має розв’язувати левову частку питань, які виникають на місцях.

“Іще приклад із періоду боротьби з коронавірусом: влада забрала у місцевого самоврядування земельний податок. Фактично агрохолдинги зекономили 1/12 своїх бюджетів, а місцеве самоврядування не отримало майже 7 млрд грн на тих речах. Потім держава забирає інші податкові бази, бо каже: бізнесу треба допомагати. Звісно, треба, але за гроші, забрані у місцевого самоврядування, вона допомагає великому бізнесу: енергохолдингам, агрохолдингам, – а про тих дрібних підприємців, які бачать виключно органи місцевої влади, держава забуває. Чому не місцева влада, яка знає всіх підприємців, має вирішувати, кому допомагати?” – зазначає Іван Фурсенко.

Він підкреслив, що «Пропозиція» повинна відстояти право на місцеве самоврядування, щоб воно стало таким же дієвим, як у більшості європейських країн.

“Старі європейські країни максимально децентралізовані. Левову частку повноважень виконує місцева влада. І для них місцеві вибори – це вибори номер один. Явка на них становить 60-70%, тоді як до парламентів – 40-50%. Людям байдуже, хто буде депутатом аналога нашої Верховної Ради, міністром енергетики і так далі. Вони обирають місцеву владу, бо від неї залежить якість їхнього життя. І ми теж повинні відстояти право на місцеве самоврядування, на те, щоб розв’язувати більшість питань на місцях”, – каже експерт.

Приєднуйтеся до нашого телеграм-каналу, щоб бути в курсі найважливіших новин: t.me/proposicia