Громада повинна мати механізми впливу на екологічні викиди підприємств, – Ірина Кучер

Щоб мати змогу впливати на ситуацію із забрудненням повітря великими промисловими підприємствами, необхідна консолідація зусиль громадськості та влади. Громада повинна мати механізми контролю за екологічними викидами від виробництв.

Про це розповіла громадський діяч, член команди партії «Пропозиція» в Кам’янському Ірина Кучер.

Вона звернула увагу на цинічність представників менеджменту ДМК, які замість того, щоб визнати те, що сталося, опублікували через свою прес-службу пізнавальну картинку про те, як правильно мити руки. І це в той час, як у результаті викиду міські вулиці, дитячі майданчики, машини, майно і квартири городян у Кам’янському виявилися покриті щільним шаром чорного пилу. Подібна ситуація в місті повторюється із завидною періодичністю, проте цього разу пил вітер не встиг розвіяти.

«Екологи фіксують підвищену концентрацію формальдегіду, діоксиду азоту, фенолу, фтористого водню та багатьох інших небезпечних речовин у Кам’янському. Те, що сталося вранці, ми бачили всі. А вони знущаються. Сьогодні вранці на сайті ДМК з’явилася пам’ятка ʺЯк правильно мити рукиʺ. А на вулицях ось такий пил! Зрозуміло, що вночі був викид. Що осіло в наших легенях – можна тільки припускати. У кого з керівництва таке своєрідне почуття гумору – невідомо. Але в ньому відмовити їм не можна», – говорить політик.

Вона переконана, що з отруюванням міста потрібно терміново боротися.

«Ми знаємо, що дихаємо забрудненим повітрям. Але не знаємо, які будуть наслідки для нас і наших близьких. Батьки дітей, що збирають гроші на лікування ракових захворювань, теж не думали, що конкретно їм доведеться робити це. Вони розплачуються за те, що великі дядьки набивають кишені. Діти великих дядьків живуть в екологічно чистих місцях. Самі дядьки не дихають пилом фабрики. Помирати в 50 років, не встигнувши вийти на пенсію за гарячим стажем, – це прерогатива тих, хто працює позмінно. Поділ ʺодним – гроші, іншим – хворобиʺ в Україні не змінюється», – констатує Ірина Кучер.

Єдиний вихід – це спільна та злагоджена робота громадськості й влади. Кучер переконана, що поряд із державними треба створити екологічні комісії громад із прозорою системою контролю.

«Доступ на підприємства комісія повинна мати не раз на рік, а регулярно, за узгодженим із громадськістю гнучким графіком. Система ʺвикид – комісіяʺ на підприємстві в будь-якому разі приведе до посилення контролю. Потрібно зробити так, щоб викиди було дешевше контролювати, ніж платити штрафи і сідати до в’язниці керівникам», – зазначає Ірина Кучер.

Також вона переконана, що наявна правова база, яка регулює діяльність підприємств, довела свою повну неспроможність і потрібно створити нову.

«Екологічний податок і штрафи повинні йти до місцевого бюджету і спрямовуватися на оздоровлення місцевих жителів. Зараз його отримує Київ», – каже політик.

Міський голова Дніпра Борис Філатов повідомив, що позитивний досвід упливу на підприємства, які забруднюють навколишнє середовище, в Дніпропетровській області є. І як приклад навів ситуацію, що склалася з підприємством «Потоки» в Дніпрі, де вже помітні позитивні зрушення.

«Кілька слів усім землякам, хто абсолютно справедливо ставить запитання: ʺА що з іншими промпідприємствами, які отруюють нам життя?ʺ. Відповідаю: є тільки два виходи. Перший – це самоорганізація громадян і об’єднання їх навколо місцевого самоврядування. Другий – передача повноважень екологічного контролю територіальним громадам, що є програмним принципом політичної партії ʺПропозиціяʺ. Квоти і дозволи на викиди видають київські та обласні чиновники, а ми дихаємо цієї поганню у себе на місцях. Це треба змінювати», – підкреслив Борис Філатов.

Приєднуйтеся до нашого телеграм-каналу, щоб бути в курсі найважливіших новин: t.me/proposicia