Бердичів та польське місто Ченстохова підписали масштабну угоду про співпрацю

Сергій Олрюк, міський голова Бердичева, партія “Пропозиція”; Президент Ченстохова Кшиштоф Матиящик, Польща

Бердичівські пропозиціонери на чолі з висуванцем партії мером Сергієм Орлюком після кількох років копіткої роботи підписали у Польщі угоду про побратимство між містами. Для Бердичева – це прорив у міжнародній співпраці. Адже Ченстохова – 12-те місто в Польщі за площею і 13-те за кількістю населення. І має потенціал для допомоги у економічному і культурному розвитку Бердичева.

Партнерські стосунки обох міст розпочалися з галузі освіти у 2021 році. Тоді Бердичівська міська гуманітарна гімназія №2 підписала угоду про взаєморозуміння та співпрацю з початковою школою №24 Ченстохови, Бердичівський міський ліцей №15 потоваришував з комплексом економічних шкіл, а дошкільний навчальний заклад №7 “Соняшник” – з муніципальним дитячим садком № 37 польського міста. Завдяки цьому польські та українські освітяни брали спільну участь у семінарах, конференціях та різноманітних проєктах, обмінювалися знаннями та напрацюваннями. Зрештою співпраця вийшла на новий рівень і сторони вийшли на підписання всесторонньої угоди про співпрацю.

Найперше у Ченстохова для бердичівської делегації у складі мера Сергій Орлюка та депутатів від «Пропозиції» Артура Іваненка і Юрія Ніколаєнка, а також фахівця міськради Василя Толочка влаштували знайомство з місцевими економічними зонами. Адже це регіональний центр компаній автомобільної промисловості, металургії та металообробки, скла та IT. В місті процвітають такі світові гіганти, як ZF Group, Guardian Glass, Stoelze, Liberty Steel, TS Tech. У 2008 році було завершено створення Ченстоховського індустріально-технологічного парку з комфортними умовами для офісів, складів та виробничих цехів. У 2023 році бюджет Ченстохови становитиме 413 мільйонів євро, 28% з них – прямі інвестиції. Міський голова Бердичева Сергій Орлюк активно цікавився умовами, які створює місцева влада, в галузі виділення землі та податкової політики для залучення інвесторів.

Бердичівська делегація відвідала також основну святиню Ченстохови — величезний монастирський  комплекс Ясна Ґура. Це скарбниця артефактів, що свідчать про славне історичне минуле польського народу. Там зберігається чудотворний символ Польщі —  ікона Пресвятої Богородиці з Дитятком. Поляки називають її також Чорною Мадонною.

«Примітно, що ще у 1909 році прочани з Бердичева 10 днів йшли з паломницькою місією до Ченстохова, щоб поклонитися цьому образу», – підреслив бердичівський мер-пропозиціонер, який також відвідав месу в Ясній Гурі.

Членам делегації також надали ексклюзивну можливість побачити старовинну монастирську бібліотеку, де зберігається понад 13 тисяч книг, найстарша з яких видана в 1414 році. Сергій Орлюк залишив в книзі відвідин пам’ятний запис.

Потому міський голова Бердичева Сергій Орлюк та Президент польського міста Ченстохова Кшиштоф Матиящик в урочистій обстановці підписали Угоду про співпрацю.

Документ засвідчує намір обох сторін налагоджувати співпрацю у різних сферах життєдіяльності громад. Мова йде, зокрема, про розвиток інститутів місцевого самоврядування, створення сприятливих умов для розвитку соціальних та економічних контактів, закріплення принципів демократії та захисту громадянських прав.

Насамперед є чому повчитися у польської сторони в сфері самоврядування та громадського суспільства. Тому міста налаштують співпрацю громадських організацій та спільну реалізацію європейських проєктів. «Пропозиція», як партія місцевого самоврядування, приділятиме цьому напрямку найбільшу увагу, зазначив депутат міської ради і радник міського голови Артур Іваненко.

Бердичів та Ченстохова організовуватимуть проєкти та економічні форуми, спільно братимуть участь у реалізації міжнародних проєктів та грантів

Важливою складовою договору є соціальна допомога. Йдеться про обмін досвідом у галузі розвитку соціальної інфраструктури, розробку нових форм соціальної допомоги тощо.

Ще одий важливий аспект – сфера освіти та науки. Це обмін учнями, вчителями, молодіжними групами, стажування та навчання, спрямовані на спільне поглиблення знань та досвіду тощо. В галузі культури та мистецтва – це організація виставок та культурних заходів, взаємна участь у них митців тощо.

Спільно розвиваючи спорт і туризм, сторони організовуватимуть конференції, семінари, туристичні заходи, влаштовуватимуть спортивні змагання.

Водночас у документі зазначено, що перелік сфер співпраці не є вичерпним, а тому може доповнюватися.

Президент польського міста Ченстохова Кшиштоф Матиящик в своїй урочистій промові провів історичні паралелі між містами, згадавши Ясну Гуру та бердичівську фортецю. Він також наголосив на успішному досвіді культурної та освітньої співпраці, який зрештою переріс у масштабну угоду про партнерство:

«Я б хотів, щоб цей документ підкреслював всю серйозність взаємодії між нашими містами. Нині наш сусід Україна дає відсіч російському агресору, захищаючи свою територію, і борючись водночас за свободу і демократію на цілому континенті. Я бажаю своєму колезі, громаді міста Бердичева та всій державі, щоб час якнайшвидше минули ці страшні часи. І щоб Україна могла в спокої продовжувати дорогу до кращого майбутнього, аби разом із Польщею посісти в Європі гідне місце, на яке повністю заслуговує».

Підсумовуючи зустріч, міський голова Бердичева Сергій Орлюк наголосив на особливій ролі Польщі в боротьбі проти російського агресора:

«В нашу країну прийшла війна. Нам давали тоді 3 дні, що нас захоплять, і ми будемо під владою росії. Першими, хто в нас повірив, це були ми особисто. А другими – ви, поляки, які першими протягнули руку допомоги. Місто Ченстохова – перше, яке надіслало нам гуманітарну допомогу, коли в нас була криза. За це я вам щиро дякую. Я дякую за усіх переселенців, яких ви прийняли, за всіх дітей. Я дякую, що ви підтримали їх усіх матеріально, соціально і допомогли забезпечити роботою. Так може тільки зробити справжній друг. Ми ставимо собі за мету жити у вільній та демократичній Європі, пам’ятаючи усе горе, яке нам принесла росія. Я впевнений, що Україні буде дуже важко здолати ворога, якщо поряд не буде Польщі. Я вірю в вас, я вірю в нашу співпрацю і бачу в цьому майбутнє. Хай живе Польща і слава Україні!».

Сторони також обмінялися пам’ятними подарунками, а міський голова Бердичева Сергій Орлюк запросим польських колег на Урочистості Матері Божої Бердичівської, які відбудуться у місті 15-16 липня.  

Приєднуйтеся до нашого телеграм-каналу, щоб бути в курсі найважливіших новин: t.me/proposicia