Андрій Райкович: Без лобі в парламенті ми завжди працюватимемо на інтереси інших

Органам місцевого самоврядування потрібна відповідальна політична сила, яка відстоюватиме інтереси громад не тільки на місцях, а й на рівні законодавчої влади. Без такого лобі ми завжди працюватимемо на інтереси інших, будемо завжди другорядними і наші питання ніколи не стануть основою програми розвитку нашої держави. Ми так жили досі, але настав час самим формувати порядок денний.

Таку думку висловив в інтерв’ю міський голова Кропивницького Андрій Райкович.

«Пропозиція» — це об’єднання представників місцевого самоврядування, мета якого — розбудова сильних громад. Ми всі хочемо стабільності й упевненості у завтрашньому дні. Є безліч речей, які не можна вирішити за короткий час, необхідна системна робота. Громади зможуть поступально розвиватись тільки тоді, коли буде змога реалізувати довгострокові плани. А для цього треба лобі в законодавчій владі», — говорить Андрій Райкович.

Він наголосив, що навіть за тих обмежених можливостей, які надала децентралізація у її сьогоднішньому вигляді, вдалося чимало зробити в місті. Коли ж повноваження органів місцевого самоврядування будуть розширені, як це рекомендує «Пропозиція», громади розвиватимуться значно швидше.

«За свою каденцію міського голови я найбільше задоволений тим, що ми зуміли реалізувати шляхопровід під залізницею — у нас його називають «Арка». Це складний інженерний проєкт, за який 50 років усі боялися братися. 2019-го ми це зробили», — каже Андрій Райкович.

У місті суттєво збільшили фінансування освітніх та медичних закладів.

«Консолідований бюджет освіти за 5 років сягнув 4,5 мільярда гривень. Цифрова трансформація освітнього простору, яку ми розпочали — це нова якість навчання», — розповідає міський голова.

У Кропивницькому і медицину підняли на суттєво вищий рівень.

«Нам удалося повністю модернізувати пологовий будинок, тепер це сучасний перинатальний центр ІІ рівня. Збудували хоспіс. Створили з нуля інсультний центр. Відкрили гемодіалізний центр на базі «Фрезеніусу». Модернізували також інфекційне відділення, що стало вкрай важливим в умовах епідемії COVID-19. Ми не зупиняємося, і зараз за рахунок міського бюджету будуємо сучасне і вкрай потрібне відділення легеневої терапії та перший комунальний центр комп’ютерної діагностики», — повідомляє Андрій Райкович.

Питання громадського транспорту в місті вирішували практично з нуля.

«Коли я прийшов на посаду, в місті були лише маршрутки. І їхній технічний стан був жахливий: дуже низький рівень безпеки, санітарні норми не відповідали стандартам. Уже мовчу про сучасні форми управління, диспетчерування, зв’язок, виконання графіків руху, своєчасність доставки пасажирів. Людей це обурювало, скарг було дуже багато. Це був просто колапс. Черги у мене під кабінетом щодня», — говорить міський голова Кропивницького.

2016 року місто повернуло у свою власність комунальне транспортне підприємство і до 2020-го закупило 70 одиниць нового, сучасного громадського транспорту.

«Це і автобуси, і тролейбуси з автономним ходом, які відповідають усім вимогам часу. Завдяки виходу на ринок перевезень потужного, сучасного комунального підприємства ми розбили монополію, а конкуренція завжди породжує якість. Учасники цього ринку зараз чітко знають, що інтереси людей — ключова складова», — каже Андрій Райкович.

Водночас у місті розв’язано ще не всі системні проблеми.

«Найгірша зараз ситуація у сфері теплоенергетики. Ми застрягли десь на рівні 1980-х років. Але коли проблеми накопичуються впродовж трьох десятиліть, їх за день не вирішити. У нас є бачення, як модернізувати систему і на рівні комунальних господарств, і всередині багатоквартирних будинків. Щоб дійти до суті модернізації, до самого проєкту, ми подолали кілька серйозних етапів, адже понад половину теплового господарства було в оренді. Через суд ми її повернули», — розповідає міський голова Кропивницького.

У наступні 5 років команда «Пропозиції» в Кропивницькому також планує приділити увагу створенню публічних місць та зон відпочинку, зокрема буде реконструйовано Набережну.

«Якщо в першу каденцію ми працювали над глобальними проблемами міста — це дороги, освіта, медицина, громадський транспорт, — то в наступну, думаю, вже зможемо дозволити собі частину ресурсів спрямувати на розвиток архітектурної інфраструктури та створення комфортного громадського простору», — каже Андрій Райкович.

Приєднуйтеся до нашого телеграм-каналу, щоб бути в курсі найважливіших новин: t.me/proposicia